ERENDİZ ATASÜ’DEN YENİ ROMAN: “BAHARAT ÜLKESİ’NİN HAZİN TARİHİ”

Edebiyatımızın başarılı öykü ve roman yazarlarından olan Erendiz Atasü, geçtiğimiz günlerde yeni kitabıyla raflarda yerini aldı.

1947 Ankara doğumlu yazar, akademisyen, edebiyat eleştirmeni olan Erendiz Atasü daha çok öykü ve romanlarıyla ön plana çıkmış feminist bir kalemdir. Öykü ve romanlarıyla edebiyat dünyasının oldukça önemli görülen ödüllerine de hak kazanan Atasü; okunması gereken başarılı yazarlardan biridir. 1981 yılından beridir öyküleriyle edebiyat dünyasında varlık göstermeye başlayan Atasü’nün ilk romanı da 1996 yılında yazdığı “Dağın Öteki Yüzü”ydü. Bu romanla Orhan Kemal Roman Ödülü’nü elde eden Atasü; 1982 yılında “Kadınlar da Vardır” öykü kitabıyla Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü’nü; 1997 yılında “Taş Üstüne Gül Oyması” ile Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, 1998 yılında yine “Taş Üstüne Gül Oyması” adlı kitabıyla Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, 2010 yılında “Hayatın En Mutlu An”ı eseriyle de Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü ile 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü elde etmiştir.

Erendiz Atasü, Türkiye tarihindeki kırılma anlarına dair ayrıntılı eserleriyle ince ince ördüğü edebiyatına Baharat Ülkesi’nin Hazin Tarihi’yle önemli bir tuğla daha koyuyor. Geçmişi, bugünü ve yarınıyla dünya tarihinde farklı isimlerle, defalarca karşımıza çıkan hayalî Baharat Ülkesi’nin “modernleşme” macerasını, akıllarda uzun süre yer edecek çarpıcı karakterlerle birlikte sunuyor.

“Yeniden bir birlik kurulabilecek miydi? Bilmiyordu; kurulmasını diliyordu, sonucu göremeyeceğini biliyordu. Yeni bir barış dönemi, her şeyden önce insanlığın hoyratlığıyla hırpalanmış gezegen doğasının, bu şaşkın canlı soyuna yeni bir fırsat tanıyıp tanımayacağına bağlıydı. Barış yeniden kurulsa bile kusursuzluktan çok uzak olacak, çatışma döneminin bütün yara izlerini taşıyacaktı; bugüne dek kurulmuş bütün barışlar gibi.”
(Tanıtım Bülteninden)

 

 • UMBERTO ECO VE KARDİNAL MARTİNİ’DEN “İNANÇ YA DA İNANÇSIZLIK” ÜZERİNE
  UMBERTO ECO VE KARDİNAL MARTİNİ’DEN “İNANÇ YA DA İNANÇSIZLIK” ÜZERİNE
 • MUTLU OLMAYA DAYANAMADIK MI SYLVİA?
  MUTLU OLMAYA DAYANAMADIK MI SYLVİA?
 • MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 100 FİLM – 2
  MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 100 FİLM – 2
 • DORIS LESSING’İN “İÇİNDE YAŞAMAYI SEÇTİĞİMİZ HAPİSHANELER” KİTABI ÜZERİNE
  DORIS LESSING’İN “İÇİNDE YAŞAMAYI SEÇTİĞİMİZ HAPİSHANELER” KİTABI ÜZERİNE
 • 40 UNUTULMAZ ROMAN KARAKTERİ
  40 UNUTULMAZ ROMAN KARAKTERİ
 • VİRGİNİA WOOLF’UN VEDA MEKTUBU…
  VİRGİNİA WOOLF’UN VEDA MEKTUBU…
 • MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN 100 ŞİİR KİTABI
  MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN 100 ŞİİR KİTABI
 • NİETZSCHE VE NİHİLİZM – 1
  NİETZSCHE VE NİHİLİZM – 1
 • HİÇLİK SORUNUNA VAROLUŞSAL BİR YAKLAŞIM – 2
  HİÇLİK SORUNUNA VAROLUŞSAL BİR YAKLAŞIM – 2

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir