“GENÇ VE GÜZEL”FİLMİ ÜZERİNE…

François Ozon’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, 2013 yapımı bir drama filmi olan orijinal adıyla Jeune et jolie, ne yaptığını bilmeyen ya da ne yaptığını sorgulama gereksinimi duymayan İsabelle’in çıkmazlarını, bunalımlarını ve en önemlisi yaralanmış benliğini beyazperdeye taşıyor. İsabelle, sunduğu yaşam şekliyle hiçbir şeyin varlığına inanmayan ya da hiçbir şeyi önemsemeyen 17 yaşında bir genç kız… Ki bu onun yaralanmış benliğinin en büyük delili olsa gerek.

Cinselliği fahişelik yaparak tabu olmaktan çıkaran İsabelle’in küçük yaşta anne ve babasının ayrılmış olması ondaki yaralanmış benliğinin en büyük dayanağı olsa gerek. İsabelle, soğukkanlı oluşu, tam olarak ne yaptığı üzerine düşünmeyen, ahlaki değerleri arka plana iten yaşam şekliyle dikkatleri çekmeyi başarıyor.

İsabelle; duyguları alınmış, hissiz bir şekilde yaşamı tüketen anne ve babasının ayrılışının travmasını yaşayan tam olarak neden fahişeliği seçtiği bilinmeyen sırlı bir kişilik. Ozon, İsabelle’in yaşamını açık seçik bir şekilde ortaya koyarken İsabelle üzerinden mesaj vermeye çalışmasa da İsabelle’in amacının cinsellik sayesinde mutlu etme ve mutlu olma hazzına ulaşmaya çalışmak olduğu söylenebilir. Ancak İsabelle, bu anlarda bile hissiz bir şekilde karşımıza çıkar.

Freud’un yaşamın merkezinde cinsellik olduğu düşüncesinden yola çıkarsak İsabelle, genç ve güzel bedeniyle adeta bunu ispatlamaya çalışır. Bir süre yaşamını cinsellik üzerine kurar, fahişelik yapmaya başlar. Arzulanan biri olmak hoşuna gider. Aslında, İsabelle için fahişelik onun oynadığı bir oyundur. İnternet’te kendini pazarlamak, telefonla tanımadığı insanlarla mesajlaşmak, randevulaştığı otellere gidip tanımadığı erkeklerle yakınlık kurmak ona heyecan veren bir oyun gibi gelir. Ayrıca Ozon’un İsabelle üzerinden Freud’un elektra karmaşasına göndermelerde bulunduğu da söylenebilir. Filmde, İsabelle ile baba arasında nasıl bir ilişki olduğuna, İsabelle’in babası ile ilgili nasıl bir düşüncesi olduğuna değinilmese de İsabelle’in babasının kendisini terk ettiği, baba sevgisi aradığı için babası yaştaki kişilerle ilişki aradığı yorumu yapılabilir. Elektra karmaşasında, kız çocuklarının babalarına karşı büyük bir sevgi beslediği ve annelerini kıskandığı ön plana çıkarılır. “Genç ve Güzel” filminde İsabelle ve anne arasındaki ilişkinin de sevgi temelli olduğu söylenemediği gibi anne ve kız arasında tam bir yakınlıktan bahsedilemez. İsabelle anne de bulamadığı sevgiyi, baba da yaşayamadığı sevgiyi yabancı erkeklerde aramaya çalışır. Bir yandan da kendisini terk eden babasından babası yaştaki insanlarla ilişki kurarak intikam almaya çalıştığı yorumu da yapılabilir. Bu durumlar onun ne denli yaralanmış bir benliğe sahip olduğunun örnekleridir.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir