ZÜLFÜ LİVANELİ’DEN YENİ KİTAP: “HUZURSUZLUK”

1946 doğumlu senarist, politikacı, yazar ve yönetmen olan Zülfü Livaneli, 15 Ocak’ta son kitabı “Huzursuzluk” ile okuyucularına yeniden merhaba dedi.  

Livaneli son yıllarda çıkardığı Konstantiniyye Oteli (2015), Kardeşimin Hikayesi (2013) adlı eserleriyle de epey ilgi topladı. Livaneli’nin eserleri 34 dilde de yayımlanma başarısı göstermiştir. Serenad, Leyla’nın Evi, Mutluluk diğer önemli eserlerindendir. Yunus Nadi Roman Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı gibi önemli edebiyat ödüllerini de kazanmıştır.

Hayatını sanata adamış biri olan Zülfü Livaneli, “Huzursuzluk” romanında aşk ve inanç üzerine bir roman kurgulamış. Livaneli, bu romanında Ortadoğu’nun trajik gerçekleriyle bizi buluşturmaktadır.

Merhamet zulmün merhemi olamaz!

İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi… Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor. (Tanıtım Bülteninden)

 • NİETZSCHE VE NİHİLİZM – 1
  NİETZSCHE VE NİHİLİZM – 1
 • UMBERTO ECO VE KARDİNAL MARTİNİ’DEN “İNANÇ YA DA İNANÇSIZLIK” ÜZERİNE
  UMBERTO ECO VE KARDİNAL MARTİNİ’DEN “İNANÇ YA DA İNANÇSIZLIK” ÜZERİNE
 • HİÇLİK SORUNUNA VAROLUŞSAL BİR YAKLAŞIM – 2
  HİÇLİK SORUNUNA VAROLUŞSAL BİR YAKLAŞIM – 2
 • MUTLU OLMAYA DAYANAMADIK MI SYLVİA?
  MUTLU OLMAYA DAYANAMADIK MI SYLVİA?
 • MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 100 FİLM – 2
  MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 100 FİLM – 2
 • VİRGİNİA WOOLF’UN VEDA MEKTUBU…
  VİRGİNİA WOOLF’UN VEDA MEKTUBU…
 • 40 UNUTULMAZ ROMAN KARAKTERİ
  40 UNUTULMAZ ROMAN KARAKTERİ
 • DORIS LESSING’İN “İÇİNDE YAŞAMAYI SEÇTİĞİMİZ HAPİSHANELER” KİTABI ÜZERİNE
  DORIS LESSING’İN “İÇİNDE YAŞAMAYI SEÇTİĞİMİZ HAPİSHANELER” KİTABI ÜZERİNE
 • MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN 100 ŞİİR KİTABI
  MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN 100 ŞİİR KİTABI